تولید و اجرای تخصصی کفپوش بتنی و رزینی
افزودنی های بتن و محصولات پایه سیمانی

شبکه های اجتماعی
شماره تماس
بتن-منقش

بتن استامپی ( منقش ) چیست ؟

بتن استامپی یا بتن منقش یک نوع سیستم کفسازی و یکی از انواع بتن های دکوراتیو میباشد که به عنوان کفسازی محوطه ها و پیاده رو ها با ظاهری زیبا، در تنوع طرح و رنگ اجرا می گردد.

فهرست مطالب

بتن منقش چیست ؟

بتن استامپی یا بتن منقش یک نوع سیستم کفسازی و یکی از انواع بتن های دکوراتیو میباشد که به عنوان کفسازی محوطه ها و پیاده رو ها با ظاهری زیبا، در تنوع طرح و رنگ اجرا می گردد.

بتن منقش یا بتن دکوراتیو معمولا در فضاسازی خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. بتن مهری یا منقش در کفسازی پیاده رو ، محوطه پارک ها و خانه های ویلایی و ویلا ها ، فضاهای تفریحی و تمام بستر هایی که علاوه بر داشتن ظاهری به سبک سنگ ، ظاهر زیبا ، عمر مفید بالا در برابر سرما و گرما و اجرای یکپارچه، مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن منقش یا بتن استامپی به دلیل تنوع در رنگ، طرح و بافت، یکپارچگی و پیوستگی، سرعت اجرای بالا، مقاومت در برابر فرسایش و قابل شستشو بودن یکی از پوشش های پایه سیمانی برای کفسازی محوطه ها، معابر، پیاده رو ها و فضاهای خارجی، پارک ها، ویلاها و رمپ ها است.

بتن منقش چیست ؟

روش اجرا

در روش اجرای بتن استامپی ( دکوراتیو ) ، پس از قالب بندی و اجرای بتن، پس از تسطیح اولیه سطح بتن، پودر سخت کننده رنگی به جهت افزایش مقاومت سایشی و افزایش تراکم سطحی بر روی بتن تازه پخش می گردد. 

سپس توسط قالب هایی از جنس پلی یورتان یا سیلیکون که به نام استامپ شناخته می شوند بر روی بتن به اصطلاح استامپ می گردد تا طرح آن قالب بر روی بتن نمایان گردد. قالب ها یا استامپ ها دارای طرح ها و چیدمان های مختلفی هستند مانند.

قالب های بتن منقش

مزایای بتن منقش یا بتن مهری

از مزایای استفاده از این روش کفسازی بتن منقش در مقایسه با سنگ و انواع تایل میتوان به :

 • اجرای همزمان با عملیات بتن ریزی کف و در نتیجه کاهش هزینه ها
 • سرعت بالا اجرایی
 • افزایش مقاومت سایشی بتنبا استفاده از هاردنر های مخصوص
 • طول عمر بالا بدلیل نفوذ پذیری بسیار پایین
 • عدم لق شدگی و تغییر سایز با توجه به یکپارچه بودن و همگن شدن با لایه بتن زیرین
 • عدم لغزندگی
بتن منقش چیست ؟
بتن منقش چیست ؟

کاربرد های بتن دکوراتیو

 • کفسازی رمپ های ورودی بدلیل عدم لغرندگی
 • کفسازی محوطه های تفریحی بدلیل طرح و رنگ مختلف
 • کفسازی معابر عبور و مرور
 • کفسازی پارک و فضاهای عمومی
 • کفسازی محوطه خارجی ویلاها
 • کفسازی دور استخر های شنا
بتن-منقش-رمپ-پارکینگ
بتن-منقش-عابر-پیاده
بتن-منقش-عابر-پیاده2
بتن-منقش-پارک

مراحل اجرا کفسازی بتن منقش

1
آماده سازی بستر و بتن ریزی

بتن کفسازی در روش دکوراتیو بتنی با عیار 300 – 350 می باشد که با میلگرد یا الیاف های مخصوص مسلح شده و بسته به محل بتن ریزی بصورت شیبدار یا فلت بر روی بستر پهن میگردد.

بتن-منقش-چیست-مراحل-اجرا-1
2
پخش کردن پودر سخت کننده

در این مرحله قبل از اینکه بتن به گیرش اولیه خود برسد پودر سخت کننده بصورت خشکه پاش و یکنواخت بر روی بستر بتن پخش می شود.

بتن-منقش-چیست-مراحل-اجرا-۲
3
پخش رهاساز قالب

جهت جلوگیری از چسبندگی ملات پودر سخت کننده به قالب های استامپی پس از پخش پودر بر روی بستر بتن از یک لایه رها ساز بنام رلیز استفاده می شود. میزان مصرف این پودر حدود 200 گرم در هر متر مربع می باشد.

بتن-منقش-چیست-مراحل-اجرا-۳
4
قالب زنی ( استامپ کردن )

مهمترین مرحله این روش بتن ریزی، مرحله قالب زنی می باشد که باید توسط نیروی با تجربه جهت رسیدن به طرح های دلخواه صورت گیرد. قالب ها عموما از جنس پلی یورتان می باشند.

بتن-منقش-چیست-مراحل-اجرا-۴
5
شستشوی سطح

پس از ایجاد طرح دلخواه توسط قالب بر روی بستر و برش بتن در ابعاد مشخص جهت جلوگیری از ترک های احتمالی، سطح نهایی با استفاده از واتر جت برای تمیز کردن رلیز اضافه مانده روی سطح شستشو می شود.

بتن-منقش-چیست-مراحل-اجرا-۵
6
سیلر براق کننده

به منظور رسیدن به سطحی زیبا، درخشان و بستن منافذ سطح، از سیلر که توسط غلطک بصورت لایه ای میکرونی بر روی بستر اجرا می شود. در این مرحله سطح باید کاملا خشک و عاری از گرد و غبار باشد.

بتن-منقش-چیست-مراحل-اجرا-۶

ویدئوی مراحل اجرای بتن منقش یا بتن استامپی

اگر این مطلب را دوست داشتید به اشتراک بگذارید.

WhatsApp
Telegram
Email
Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات